Alkmaar, Kaasstad, Marktstad en nu Slaapstad?
De binnenstadbewoner van Alkmaar lijkt wel schizofreen: je woont in het centrum voor de reuring, maar enig geluid kan rekenen op afkeuring. De voorbeelden zijn legio en het meest recente voorbeeld is onze favoriete zondagse jazzavond in Café de Tuin.
Voor de liefhebber van bandjes en livemuziek is er de afgelopen decennia veel verdwenen. Denk aan Podium Parkhof, de Kooltuin, De Odeon en binnenkort ook Paradiso, dat uitwijkt naar het naastgelegen Aloha. Mede omdat het de droom van alternatief muziekcafé niet kon waarmaken door geluidsoverlast.
Als je denkt dat de kous daarmee af is, kom je van een koude kermis thuis. Neem het dit jaar geopende café De Tuin. Daar was iets moois aan het opbloeien: meerdere keren per week traden artiesten op. Singer-songwriters kwamen zelfs uit Liverpool om hun muziek te delen met de jeugd van Alkmaar. Elke donderdag stond er een artiest op het podium, en als kers op de taart organiseerde conservatoriumstudent Twan Ransijn een unieke jazzavond. Twintigers en zestigers jamden samen, en toeschouwers konden in een ontspannen loungesfeer hun hoofd leegmaken voordat de werkweek weer begon.
Maar ook dat feestje is voorbij. Door klachten van enkele buren – en niet eens via contactgeluid – mag De Tuin geen bandjes meer ontvangen, en het terras is ook al verdwenen. Waar binnen iets groens en levendigs aan het groeien was, maakt de zoveelste binnenstadbewoner de stad een stukje grijzer. Het resultaat? Jongeren die dromen van een carrière in de muziek of kunst worden al ontmoedigd voordat die droom kan ontstaan.
Straf initiatief niet af
Zelf woon ik ook in de binnenstad. Het is heerlijk om na een avond stappen lopend naar huis te gaan, terwijl je jezelf even kunt verliezen in de instrumenten en stemmen van anderen. Alkmaar heeft alles: de mensen, de wensen en de potentie om in kleine gelegenheden een bruisende muziekscene te laten groeien. Maar als we als binnenstadbewoners het gras al maaien voordat er een mat ligt, is het niet lang wachten totdat de laatste noot gespeeld is.
Laat jouw stem horen!
Wil jij dat Alkmaar een stad blijft waar cultuur leeft en muziek klinkt? Teken de petitie en help een balans te vinden tussen leefbaarheid en levendigheid. Samen kunnen we ervoor zorgen dat onze stad blijft bruisen!
Dit is tevens een oproep aan de lokale politiek: kijk waar jullie het verschil kunnen maken met regelgeving. Je bent geen Prachtstad als je geen Nachtstad kunt zijn.

